Blog / Berlin nowy i stary

image

Berlin nowy i stary

Kategoria: Inspiracja | 24 września 2013

Spacer po Placu Poczdamskim był dla mnie jak zabawa w podchody. Wyszukiwałam fragmenty XIX wiecznego hotelu zatopionego w nowoczesnej architekturze.

Grand Hotel Esplanade zanim został w 90 procentach zniszczony w czasie drugiej wojny światowej, był miejscem spotkań berlińskich elit.
Piękny, rozległy budynek był utrzymany w neo barokowej stylistyce.

W 1996 roku rozpoczęły się prace nad zabudową Placu Poczdamskiego. Zachowane ruiny Grand Hotelu zostały wtopione w nowoczesne biurowce i udało się je spektakularnie wyeksponować.
W szklanych gablotach wyglądają jakby czas się dla nich zatrzymał i w
niezmienionej formie będą świadkiem kolejnych zawirowań historii.
Mimo, że część zachowanych pomieszczeń Grand Hotelu trzeba było przesunąć – wszystkie elementy: sufity z bogatymi sztukateriami, drewniane parkiety, stolarka – zostały przeniesione i wkomponowane w industrialne, surowe wnętrza.

Zachowane ruiny hotelu, fragment historii wtopionej w kawałek nowoczesnego miasta sprawia, że zapamiętam ten obiekt na zawsze. Będzie dla mnie wzruszającym przykładem szacunku do historii i staranności w jej utrzymaniu. I jeśli kiedyś usłyszę, że nowoczesna architektura nie ma „duszy”, to od razu przypomnę sobie spacer po Berlinie i odkrywanie Placu Poczdamskiego. I na pewno nie zgodzę się z tą opinią.